Evrim Teorisine neden saldırıyorlar?

İktidara geldikten sonra AKP bilinçli bir biçimde eğitimi, bilimsellikten uzaklaştırıp dinselleştirmeye ve özelleştirmeye çalışan politikalar uyguluyor.

CHP DENİZLİ MİLLETVEKİLİ MUSTAFA GAZALCI: ‘AKP eğitimi dinselleştiriyor’

İNAN GEDİK

Tuğla kalınlığında, pahalıya mal olmuş bir kitap dolaşıyor ortalıkta: “Yaratılış Atlası”. Onbinlerce basılıp bedava dağıtılan atlasın yazarı “Adnan Hoca” olarak “ünlenen” Adnan Oktar. “Değirmenin suyu nereden geliyor?” “Bu muazzam kampanya ne amaçla yürütülüyor?” “Hedef alınan Türkiye’nin eğitim sistemi mi?” “Hoca’nın” Evrim Kuramı’nı sorgulayabilecek bir bilimsel birikimi var mı?”… Soruları uzatmak mümkün. CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalcı “Yaratılış Atlası”nın TBMM’de dağıtılması üzerine konuyu Meclis gündemine taşıdı. Biz de, Gazalcı ve Hacettepe Üniversitesi’nden bilim insanlarını yuvarlak masa çevresinde toplayıp, yurdun dört bir yanında öğretmenlere, gazetecilere, hekimlere, öğretim üyelerine ve de milletvekillerine gönderilen atlası tartışmaya açtık.

İktidara geldikten sonra AKP bilinçli bir biçimde eğitimi, bilimsellikten uzaklaştırıp dinselleştirmeye ve özelleştirmeye çalışan politikalar uyguluyor. Bunu da birçok yolla, birçok yöntemle yaptı. Bunun ilki kadrolaşmak. Eğitimde özellikle yöneticilerin neredeyse yüzde doksanını değiştirdi, yani müsteşardan okul müdürüne kadar değişti. Bu yöneticiler aracılığıyla bilimsel iklimden başka bir iklime kayıldı.

Bir yandan da, işte bu ders kitaplarının incelendiği, programlarının yapıldığı Talim Terbiye Kurumu var. Burası Milli Eğitim’in çok önemli bir yeri. Burada bu kadrolaşmanın yanı sıra yönetmelikler değiştirilerek ders kitapları ve kaynak kitapların Talim Terbiye Kurulu tarafından incelenmesi yetkisi buradan alındı. Yerine bir makam gösterilmedi, ıoo temel eser adı altında dinselleştir-me öğelerinin klasiklerde bile yaşandığı görüldü. Adnan Hoca diye bilinen Harun Yahya’nın kitapları da bu boşluktan eğitim sistemimize sızmaya başladı. Yardımcı ve kaynak kitaplar diye okullara bunlar dağıtılmaya başlandı.

Mersin’de evrim kuramını okuttu diye öğretmenler cezaya çarptırıldı, soruşturmalar geçirdi. Biz de bunu soru önergesi yaptık Meclis’te. Evrim kuramını okutmak yasak değil ama Vehbi Dinçerler zamanına kadar giden bir süreci var bunun. Vehbi Dinçerler ilk kez evrim kuramına karşı “Yaradılış”ı getirmeye çalıştı ve bu Hüseyin Çelik zamanında akıl almaz bir şekilde hızlandı. Hatta kimi yerlerde, örneğin Bo-lu’da, İstanbul’da bu Harun Yahya zih-niyetindekiler milli eğitim müdürlüklerinden, valiliklerden olur alarak okullara konferanslara gitti. Her lise öğretmenine bu kalın kitaplar parasız verilmeye başlandı.

Son yıllarda eğitim sistemine yapılan akıl ve bilim dışı müdahalelerin ders kitaplarına korkunç yansımaları oldu. Devrim tarihi alt üst ediliyor. Vahdettin övülüyor, Abdülhamit övülüyor, tekke ve zaviyeler övülüyor. Abdest suyunun alyuvarları artırdığına ilişkin bilgiler, biliyorsunuz, kitaplara kondu ve “bu bilimseldir”, “yabancı kaynaktan çeviridir” diye savunuldu. Gazetenin birisi gitti o ana kitabı buldu, çeviriyi getirdi. Ders kitabında yazılanla bir ilgisinin olmadığını ortaya çıkardı.

Bu arada, Bakan “Biz 700 bilim insanına sorduk ve bu yaradılışı onlar bize önerdi” dedi. Ben de soru önergesi vererek “Kim bu bilim insanları?” dedim. Oysa olay tam tersi, bu bilim insanları buna karşı çıkıyor. “Yaratılış bilim değildir” diyor.

Eğitim sistemine sistematik saldırının olduğunu şundan da anlayabiliriz. Bütçe görüşmesi yapılıyor. Bakan kendi bütçesini savunurken; “Bakın size bir şey söyleyeyim, Darwin teorisi söz konusu olduğu zaman başta CHP’li arkadaşlar olmak üzere bu düşüncede olan arkadaşlar bu teorinin mutlaka okul kitaplarında olması gerektiğini söylüyor. Oysa Darwin Türklerle ilgili olarak ‘gelişimini tamamlayamamış adi bir ırk’ diyor. Ne diyeceksiniz siz şimdi buna?” dedi. AKP sıralarından alkışlar geldi. Bunun asılsız ve çarpıtma olduğu belgelerle ortaya konuldu. Ben de soru önergesi verdim. Ama maalesef yanıt yok.

Bardağı taşıran son damla; geçen gün baktım, milletvekillerine bu kitap imza karşılığı dağıtılıyor. Bu değirmenin suyu nerden geliyor, bu kadar lüks bir kitap… Yaratılış Atlası adlı bu kitabın kimin izniyle TBMM’ye girip dağıtıldığını sordum. Batılı bilim insanları bunun propaganda olduğunu söylüyor. Fransa Eğitim Bakanı bu kitabın Fransa’da okullara girmesini yasaklamıştı. Türkiye’de bilime karşı böyle bir saldırı beni rahatsız etti. Din konusu değil tartıştığımız. Din inançtır, saygı duyulur. Tartıştığımız eğitimin ve Türkiye’deki toplum düzeninin bilim ve akıl yolunda olmasıdır.

Reklamlar

7 Yanıt to “Evrim Teorisine neden saldırıyorlar?”

 1. ali Says:

  Adnan hocacilar hokkabaz. Yakinda hapiste zencilere verecekler, zenci mi? afrikadan koca ciftlesme organli zencile rithal edecegim sadece adnancilar icin

 2. birisi Says:

  Ali arkadasimizin ahlaki son derece düsük. Ama bu bizim kendisine karsi ayni seviyede davranmamizi gerektirmez, hatta tam aksine onun belkide hicbir zaman ulasamayacagi kadar üstün bir ahlak’ile cevap vermemizi gerektirir.

  Bak Ali, darvin’in dedikleri yalandir, birak bu adami, sen yine ilimlerin en iyisi olan ALLAH’in kitabina dön. O kitap’da istedigin her seyi bulabilirsin. Gerci senin istedigin eger ilim’ise. Yok sen tutupda yalan bulmak istiyorsan o kitabdan uzak dur, cünki o kitapda yalan yoktur, o kitap ALLAH katindan inen, ve icerigini ALLAH’in belirlemis oldugu bir kitap’dir. ALLAH sva’da yalan söyleyenlerden degildir. O’na bu cirkin ameli yakistirmak ahlaksizliklarin en âlasi’dir.

  Sen biraz Kur-an oku, eminim kalbindeki hastaliklarin sifasini, ve hakikatlere ulasman icin gerekli olan dogru yolu bulacaksin. ALLAH seni muaffak eylesin.

  Ama unutma, calisip cabalamayana basari yok.

  Bu baglamda, umarimki okursun ve ögrenirsin; ve elbette bizde insALLAH senin ilminden faydalaniriz.

  Hayirli günler

 3. orospuDarwin Says:

  chp nin göt deliği çooook genişledi. AKP yarrağı yiye yiye…

 4. bayram Says:

  Dünya dönmeye devam ediyor dönmüyor desenizde.. Evrim doğanın temel kanunu bence sığ düşüncelerle bu gerceği inkar edebilirsiniz.. çünkü evrim kendini isbat etmek zorunda bu bilimin doğmatik bir yanı yokki itiraz edenlere din kuralları gibi yaptırımı yok allah kelamı diye kestirip atamazsın dinle ilgili kurallara yorum getirmek isbatını istemek dinden çıkma denip kestirip atılıyor o kural ve söylenen lerin kendini isbat mecburiyeti kanıtlama zorunluluğu yok ama bilim öyle değil teorilerini isbatlamak zorunda işte bilimin zayıf noktası bence.. çünkü emek istiyor oturduğun yerden ahkam kesmeyle olmuyor.. Yazık çok yazık bence böyle davrananlar asıl dine en büyük kötülüğü yapıyor dinleri bilime karşı gösteriyor…

 5. bayram Says:

  Hic bir bilimsel çalışması olmayan dilimize motor kelimesini kazandırmış bir şahsın bilime saldırması çok gülünç oluyor.. Asıl bu ülkeye ve Müslümanlığa kötülük yapan bunlar..

 6. bayram Says:

  Dinin bayraktarlığını yapan bu insanlarda utanma sıkılmada olmuyor bir bakıyosun bilimle uğraşıyorlar bir bakıyosun tarihi çarpıtıyorlar örnek işte evrim yada çanakkale savşları birini inkar ediyorlar diğerinide orada çanveren hayatını ortaya koyan ve o büyük zaferi kazanan dedelerimizin başarısınına birkaç ne ve kim oldukları belli olmayan memlekete birtek hayırlı iş yapmamış boşverin memleketi kendindinden başka kimseye hayrı olmayan dini ticaret ve kazanç aracı olarak kullanan şıh şeh tayfasını ortak ediyorlar bu resmen kan hırsızlığı atalarımıza saygısızlık asıl günah bu iğrenç bir davranış kelimeler yetmez bu hareketlere.. Ne hikmetse bu ulu kişiler şıh şeyh tayfası ülkemizin kaybettiği savaşlarda ortada yoklar koskoca rumeliyi kaybettiğimiz savaşlarda ortada yoklar niye? Çünkü ortada ortak olunacak bir başarı yok.. Umarım bu insanlar gerçek imana gelir çalışıp emek verir asalaklığı bırakıp hayırlı bişeyler yaparlar ama kısa vadede hayırlı bişeyler yapmak istiyorlarsa otursun kuranı okusun (türkcesini, papağan misali arapcasını değil) okuduklarını anlayıp ordan bir ders çıkarsınlar..

 7. Lypeengethy Says:

  gitme tarkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: